gabinet medycyny estetycznej - Auri

Leczenie nadpotliwości

Cena: 1800 pln  pachy

Czas trwania zabiegu: do 30 min

Dla kogo przeznaczony jest zabieg? Zabieg leczenia nadpotliwości jest przeznaczony dla osób, dla których nadpotliwość jest poważnym problemem społecznym. Mogą z niego skorzystać również osoby, które po prostu chcą poprawić  jakość codziennego funkcjonowania.

Rekonwalescencja: należy pić dużo wody i delikatnie masować wypełnione miejsca

Sposób przygotowania do zabiegu: brak zaleceń

Zabieg wykonuje lekarz.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Informacja rozszerzona

Nadpotliwość leczona jest przy pomocy najskuteczniejszej metody zwalczania tego problemu, tj. poprzez wstrzyknięcie w nadmiernie potliwe partie ciała  -botuliny. Dzięki temu następuje czasowa blokada wydzielania potu przez gruczoły potowe znajdujące się w okolicach zastrzyku. Najczęściej ostrzykiwanymi miejscami są dłonie, stopy oraz okolice pach. Należy zaznaczyć, że wstrzyknięcie trwa zaledwie kilka minut i przynosi szybkie i zadowalające efekty. Następują już kilka dni po zastrzyku i trwają przez okres od około 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie, w celu utrwalenia efektów należy powtórzyć zabieg.

Pocenie to prawidłowy i naturalny proces zachodzący w organizmie. Na powierzchni ciała ludzkiego znajduje się ok. 2-3 mln gruczołów potowych, a na 1 cm2 przypada średnio 300 gruczołów. Człowiek wydziela od kilku ml do kilku litrów potu dziennie. Bez możliwości pocenia, organizm uległby przegrzaniu. Funkcje termoregulacyjne gruczołów potowych kontroluje współczulny układ nerwowy, zaopatrując gruczoły przez postsynaptyczne włókna cholinergiczne.

Przyczyny zwiększonej potliwości:

Fizjologiczne:

Objawowe:

Idiopatyczne (samoistne) – ok. 60%

Nadmierne pocenie może mieć przebieg zlokalizowany, wtedy dotyczy tylko pach, dłoni i stóp lub też może mieć charakter uogólniony i dotyczy całego ciała. Z wymienionych powyżej przykładów widać, że na pewne rodzaje pocenia mamy wpływ, ale są stany, których nie da się wyeliminować, wyleczyć. Należy do nich pocenie zlokalizowane, samoistne. Na szczęście medycyna znalazła na to sposób – blokowanie czynności gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej. To sposób, który obecnie przynosi najlepsze rezultaty, a obarczony jest małym ryzykiem. Za pomocą jednego zabiegu można zlikwidować tę przykrą dolegliwość na kilka miesięcy. Metoda ta nie leczy przyczyny a usuwa jedynie objawy pocenia.

Problemy wynikające z nadpotliwości

Mimo, iż pocenie jest prawidłowym procesem organizmu, nadmierne pocenie jest niezmiernie kłopotliwe. Wiąże się z tym poczucie wstydu, zażenowania, co prowadzi do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi, a bywa i tak, że uniemożliwia wykonywanie pewnych zawodów. Osoby cierpiące na nadpotliwość wiedzą jak dolegliwość ta jest uciążliwa w codziennym życiu, zwłaszcza, że często towarzyszy jej nieprzyjemny zapach, powstający w wyniku rozkładu potu przez bakterie. Umycie skóry i użycie dezodorantu tylko na chwilę usuwa problem.

Leczenie nadpotliwości:

Ogólne zalecenia: higiena, kąpiele ziołowe dłoni i stóp (kora dębu, mięta, liście orzecha włoskiego, szałwia, rumianek, kora brzozy) – 2 razy w tygodniu moczyć przez ok. 30 min unikanie kawy, alkoholu i ostrych przypraw, noszenie ubrań z włókien naturalnych o luźnym fasonie, częsta zmiana ubrań, obuwia, redukcja stresu, napięcia i lęku, częste wietrzenie miejsca pracy. Antyperspiranty zawierające chlorek aluminium – czasowo zamykają przewody potowe. Stosuje się je na noc, początkowo codziennie, następnie aplikacje zmniejsza się do 1 na 2-3 tygodnie. Skuteczność wynosi do 90%, niestety z czasem mogą powodować podrażnienia skóry.

Ogólne leczenie:

leki uspokajające, leki antycholinergiczne, napary z ziół np. herbatka z szałwii, krople ziołowe leczenie miejscowe niechirurgiczne– śródskórne wstrzykiwanie toksyny botulinowej.

Mechanizm działania

Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny otulinowe j dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez gruczoły potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Po tym okresie powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te wcześniej zablokowane. Oznacza to, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy. Podanie toksyny botulinowej to obecnie najszerzej stosowana i najczęściej polecana metoda. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tym pozostaje stosowanie antyperspirantów i innych wymienionych metod.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości. Przeważniej miejsca wymagające wstrzyknięcia botuliny pokrywają się w sposób widoczny kropelkami potu. W celu bardzo precyzyjnego określenia miejsc wymagających wstrzyknięć stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). Test polega na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Po kilkunastu sekundach poszukiwany obszar ulega zaczernieniu. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 X 1.5 cm.

Następnie podaje się płytko, śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi ten zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe należy znieczulić. Bolesne są zabiegi wykonywane na stopach i dłoniach. Tu należy bezwzględnie znieczulić. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.