gabinet medycyny estetycznej - Auri

Likwidacja przebarwień

Likwidacja przebarwień

Melanogeneza jest procesem biologicznym, który warunkuje postanie melaniny odpowiadającej za zabarwienie skóry, włosów i oczu.  Proces ten jest wywołany przez melanocyty (komórki produkujące melaninę, stanowią ok. 1% komórek naskórka), które rozprowadzają barwniki. Melaniny produkowane przez melanosomy są wytwarzane z aminokwasu tyrozynazy – kluczowy enzym w tym procesie, w obecności niezbędnego jonu miedzi. Synteza chemiczna melanin odbywa się w różnych melanosomach:

Biosynteza melaniny obejmuje zarówno wytwarzanie barwnika w melanocytach w obrębie melanosomów, jak i przekazywanie go do otaczających melanocyt keratynocytów. Melanosomy (ciałka/ziarnistości melaninowe zawarte w wypustkach melanocytów, organella melanocytów zawierające i produkujące melaninę, gromadzone są w cytoplazmie i przekazywane do komórek warstwy kolczystej) degradują w procesie keratynizacji naskórka, przechodząc do bardziej zewnętrznych warstw naskórka. To, co postrzegamy jako opaleniznę, jest melaniną w warstwie rogowej naskórka. Melanina jest przekazywana do sąsiednich keratynocytów tylko w wyniku działania bodźców (uwarunkowania genetyczne, hormony, czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV). Bariera melaninowa – melanina – stanowi podstawowy rodzaj ochrony dla skóry (komórek warstwy podstawnej naskórka) przed promieniowaniem słonecznym.

Przebarwienia skórne (hiperpigmentacje) – ograniczone, nieregularne, plamy lub uogólnione zmiany ciemniejsze od koloru skóry danej osoby.

W zależności od umiejscowienia melaniny w skórze można wyróżnić przebarwienia:

Pojawiają się na skutek wzrostu liczby melanocytów lub szybkością tworzenia melaniny). Powstają w procesie fotooksydacji melaniny obecnej w skórze, wzrostem melanizacji melanosomów, a także zwiększenia transportu melanosomów do keratynocytów.

Mechanizm działania czynników depigmentujących.

PEELINGI LASEROWE | COSMELAN/DERMAMELAN | WHITENING | MIKRODERMABRAZJA KORUNDOWA